Haz 02 2016

Hastanemiz Diyabet Okulu Katılım Belgesi

diyabet01                   Diyabet (şeker hastalığı) , dünyada ve ülkemizde çok sık görülen ve hayat boyu devam eden bir hastalıktır.Tüm dünyada yaklaşık 350 milyondan fazla şeker hastası olduğu düşünülmektedir.Dünyada kalp krizi ,felç , böbrek yetmezliği gibi ölümcül hastalıkların,yetişkin insanlardaki körlüğün önde gelen nedeni şeker hastalığıdır.İyi tedavi edilmediği takdirde kalp,böbrek, göz gibi hayati organlar başta olmak üzere tüm vücudumuzu etkileyerek sağlığımızı tehdit edecek hayati sonuçlar doğurabilir. Trafik kazalarından sonra ayak ampütasyonlarının (ayak kesilmesi) en sık nedeni diyabetik ayak hastalığıdır. Tüm dünyada yapılan çalışmalarda bu kadar sağlık problemine neden olan diyabette hasta eğitimi olmadığı zaman, diyabete bağlı hastalıkların dört kat fazla görüldüğü gösterilmiştir.Diyabet eğitimi bireyin hastalığını tanımasını,karşılaşacağı problemlerde çözüm yollarını bilmesini,yaşam tarzı değişikliği ve tedavi izlemindeki dikkat edilmesi gereken hususları kavramasını sağlar.Diyabetik hastalarda tedavideki altın kurallar eğitim,beslenme ve egzersizden oluşan yaşam şekli değişikliği ve ilaç tedavisidir.

Bu nedenle Muş Devlet Hastanesinde diyabetik hastalara günlük bireysel eğitimin yanında 02 Haziran 2016 günü konferans salonumuzda  ‘Diyabet Okulu’ adı altında grup eğitimi verilmiştir.Diyabet okulunda tüm diyabetli bireylere hastalığının ne olduğu,ne gibi problemlerle karşılaşacakları,bu problemlerin yönetimi,tedavideki püf noktalar ve dikkat edilmesi gereken durumlar,diyabete bağlı hastalıklardan korunma yöntemleri ayrıntılı olarak İç Hastalıkları Uzm.Dr.Adnan BATMAN tarafından anlatılmıştır.

Diyabetik ayak hastalığını engellemek için diyabetli hastaların ayak bakımı ve dikkat etmesi gereken kurallar diyabet eğitim hemşiremiz Derya ÇETİN tarafından anlatılmıştır.Diyabetik hastalarda hayati öneme sahip yaşam tarzı değişikliği ve diyet,doğru bilinen yanlış beslenme şekilleri ayrıntılı bir şekilde diyetisyen Hatice ÇAĞLAYAN,diyetisyen Tuğba YEŞİLYURT tarafından anlatılmıştır.Diyabetik hastalarda  egzersiz ve sporun önemi,egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken durumlar fizyoterapist Muhammed BARAN,fizyoterapist Engin MEŞE tarafından anlatılmıştır.Diyabet okulu sonunda hasta ve yakınlarına ‘Diyabet Eğitim Diploması’,diyabet yaka kartı,eğitim broşürleri hediye edilmiştir. Tüm diyabetlilerimizin ve yakınlarının diyabet okulumuza katılımlarından dolayı teşekkür ederiz.

 

 

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://musdh.gov.tr/?p=2297

Önceki yazıyı okuyun:
Yılın Uzman Hekimi

Hastemizde Uzman Hekim olarak görev yapan; Uzm. Dr. Şinasi KORKMAZ  Sağlık Bakanlığı tarafından yılın Uzman hekimi seçilip ,görevindeki üstün gayretinden  dolayı...

Kapat