Mar 20 2017

Muş Devlet Hastanesi ‘nde ilk kez paratiroid tümörü ameliyatı yapıldı.

 

       Endokrinoloji ve Metabolizma Hatalıkları Uzmanı Dr Mehmet Sercan Ertürk ‘’ Hastamız yaygın kemik ve eklem ağrısı ile başvurdu hastamızda hiperparatiroidi olarak adlandırdığımız,paratiroid bezlerin fazla çalışmasına bağlı ortaya çıkan klinik tabloyu tespit ettik. Paratiroid bezlerinin fazla çalıştığı durumlarda kemikten kalsiyum çekilmekte ve  bu da kemikte kırılmalar, ağrılar, böbrekte taş,  kalp hastalıkları ve hipertansiyon yol açabilmektedir. Yine kalsiyum yüksekliği, santral sinir sisteminde depresyona, uyku bozukluklarına ve kabızlık, bağırsakta şişkinliklere sebeb olabilmektedir.’’dedi.

     Bu ameliyatı Muş devlet hastanesinde ilk kez gerçekleştiren Op.Dr Bahattin Bayar ise ‘’ Paratiroid adenomuna biyokimyasal testlerle tanı konulduktan sonra ultrasonografi ve/veya sintigrafi ile tek bir paratiroid bezinde adenom  olduğu gösterilebilirse ufak bir cilt kesisi  yaparak sadece o paratiroid bezine yönelik bir cerrahi girişim yapabilmekteyiz.Hastamızın ameliyatını da mikroinvaziv yöntemle başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş bulunmaktayız. ‘’ diye belirtti.

     Hastanemiz Başhekimi Op.Dr Murat Kılıç hastamızı odasında ziyaret edip geçmiş olsun dileklerini iletti.Başhekim Kılıç ; Büyük merkezlerde yapılan  bu ameliyatın hastanemizde yapılmasının Muş için sağlıkta önemli bir gelişim olduğunu belirterek operasyonu gerçekleştiren hekimleri tebrik etti.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://musdh.gov.tr/?p=4965

Önceki yazıyı okuyun:
Anaokulu Öğrencilerinin Hastane Ziyareti

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Anaokulu öğrencilerince Hastanemiz yöneticiliğine ziyarette bulunmuşlardır.  

Kapat