HASTANEMİZDE BİR İLK DAHA…

                  Hastanemiz Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahisi uzmanları Op. Dr. Nazmi YOĞURTÇU ve Op. Dr. Mehmet EKİNCİ bir yarık damaklı olarak dünyaya gelen bebek hastamıza, damak yarığı onarım ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirmişlerdir.

                Yarık damak, bebeğin anne karnında gelişimi sırasında, çeşitli nedenlerden dolayı bebeğin yüz bölgesindeki yapıların birleşme kusuru nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Yarık damak bazı çocuklarda küçük dili etkileyen küçük bir çentik halinde iken bazı çocuklarda küçük dilden dudak bölgesine kadar uzanabilir. Yarık damak tek başına olabildiği gibi yarık dudak ile birlikte de görülebilir. Yarık dudak ve damak 1/1000 doğumda görülürken, yarık damak 1/2500 oranında görülmektedir.

              Hastanemiz Pediatri, Pediatrik Kardiyoloji ve Anestezi bölümlerinin de özverili çalışmaları sonrası ameliyat öncesi gerekli ileri tetkikleri yapılan bebek hastamız ameliyata alınmıştır. Yaklaşık 4 saat süren ameliyat sonrası damak yarığı başarılı bir şekilde onarılmıştır.

         Ameliyat sonrası Pediatrik Yoğun Bakım Ünitesine alınan ve genel durumu iyi olan hastamızın ameliyat sonrası 5.günde sağlıkla taburcu edilmiştir.

        Muş’ta ilk kez ve başarılı bir şekilde yapılması nedeniyle ayrı bir önem arz eden damak yarığı onarımı ameliyatı artık Muş Devlet Hastanesinde büyük merkezlere sevke gerek kalmadan multidisipliner yaklaşım ile yapılabilmektedir. Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahisi doktorlarımızı tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.

                                                                                              Uz. Dr. Gürkan DANIŞAN

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Başhekim

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://musdh.gov.tr/hastanemizde-bir-ilk-daha-2/

Önceki yazıyı okuyun:
HASTANEMİZDE ÇOCUK HASTADA KARIN İÇİ KİTLE OPERASYONU İLK KEZ LAPOROSKOPİK YÖNTEMLE BAŞARI İLE YAPILMIŞTIR.

   Hastanemiz Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ezgi GÜN SOYTÜRK, kabızlık ve karın ağrısı şikayetiyle başvuran 6 yaşında A.S.K isimli...

Kapat