Hastanemizde bir ilk daha | “Perkütan Nefrolitotomi” (PCNL)

Hastanemizde bir ilk daha!

 

Böbrek taşı tedavisinde uygulanan standart tedavi yöntemlerinden birisi “Perkütan Nefrolitotomi” (PCNL) ameliyatıdır. Bu yöntemde klasik olarak x-ışını (radyasyon) yayarak röntgen çekimi yapan bir cihaz eşliğinde, hastanın sırt bölgesinden batırılan bir iğne ile böbreğe ulaşılır. Bu iğne yardımı ile sırtta açılan yaklaşık 1 cmlik bir delik içerisinden böbrekteki taşlar kırılarak kapalı yöntem ile dışarı alınmaktadır.

 

Böbrek taşı nedeniyle yapılan açık cerrahi tekniklerini tarihin tozlu sayfalarına gömen bu başarılı yöntemin dezavantajı ise işlem sırasında hem hastanın hem de cerrahi ekibin ciddi miktarda radyasyona maruz kalma riski olmuştur. Başta Amerika Birleşik Devletleri ve çeşitli Avrupa ülkelerinde ekibin ve hastanın radyasyon maruz kalmasını azaltmak amacıyla, radyasyonun en yoğun olarak kullanıldığı böbreğe giriş safhasında radyasyon içermeyen ultrasonografinin (USG) kullanılması gündeme gelmiş ve başarı ile uygulanmıştır.

 

Hastanemizde Muş’ta bir ilke imza atılarak, böbrek taşı yakınması olan bir hastamıza USG eşliğinde “Düşük Doz Radyasyonlu PCNL” ameliyatı başarı ile gerçekleştirilmiş ve hastamız şifa ile taburcu edilmiştir. Bu süreçte değerli Üroloji doktorlarımız Op.Dr. Mehmet Ezer, Op. Dr. Yavuz Tarık Atik ve Op.Dr. Yalçın Kızılkan başta olmak üzere,  özveriyle çalışan anestezi ekibi ve  emeği geçen tüm personelimize teşekkür ederiz.

 

Uz. Dr. Gürkan DANIŞAN
Hastane Başhekimi

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://musdh.gov.tr/hastanemizde-bir-ilk-daha-perkutan-nefrolitotomi-pcnl/

Önceki yazıyı okuyun:
AYAKTAN KEMOTERAPİ ÜNİTESİ HALKIMIZIN HİZMETİNE AÇILMIŞTIR.

Hastanemiz bünyesinde hizmet edecek olan Ayaktan Kemoterapi Ünitemiz hizmete açıldı. Açılışa Sn. Valimiz Aziz Yıldırım, Ak Parti Muş Milletvekili M.Emin...

Kapat