Hastanemizde Bir İlk Daha

Hastanemiz Beyin Cerrahisi uzmanları Op. Dr. Hakan MİLLET ve Op. Dr. Çiğdem ERDİN PEHLİVAN bir yenidoğan hastamıza, doğumu takiben ilk 24 saat içerisinde doğumsal orta hat kapanma defekti ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirmişlerdir.

Muş Bulanık ilçesinde miadında ve 3000 gram olarak belinde kese (spina bifida) ile dünyaya gelen bebek hasta aynı gün içerisinde hastanemiz Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine kabul edilerek kuvöze alınmış ve acil ameliyat planlanmıştır.

Hastanemiz Pediatri ve Anestezi bölümlerinin de özverili çalışmaları sonrası ameliyat öncesi gerekli ileri tetkikleri yapılan bebek hastamız henüz 24 saat dolmadan ameliyata alınmıştır. Yaklaşık 1,5 saat süren ameliyat sonrası bel bölgesinde boyutları 8×8 cm olan ve içerisinde omuriliğe ait sinir lifleri ihtiva eden Meningomyelosel kesesi başarılı bir şekilde onarılmıştır.

Ameliyat sonrası Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine alınan ve genel durumu iyi olan hastamızın takip ve tedavisine devam edilmektedir.

Muş’ta ilk kez ve başarılı bir şekilde yapılması nedeniyle ayrı bir önem arz eden Doğumsal Orta Hat Kapanma Defekti ameliyatı artık Muş Devlet Hastanesinde büyük merkezlere sevke gerek kalmadan multidisipliner yaklaşım ile yapılabilmektedir.

Başta Op. Dr. Hakan MİLLET ve Op. Dr. Çiğdem ERDİN PEHLİVAN olmak üzere tüm Beyin ve Sinir Cerrahisi, Anestezi ve Reanimasyon ile Çocuk Hastalıkları Kliniklerine teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim.

Uz. Dr. Gürkan DANIŞAN
Başhekim

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://musdh.gov.tr/hastanemizde-bir-ilk-daha/

Önceki yazıyı okuyun:
10 Kasım

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ölümünün 80. yılında saygı ve rahmetle anıyoruz. Uz. Dr. Gürkan DANIŞAN, Hastane Başhekimi

Kapat