HASTANEMİZDE ÇOCUK HASTADA KARIN İÇİ KİTLE OPERASYONU İLK KEZ LAPOROSKOPİK YÖNTEMLE BAŞARI İLE YAPILMIŞTIR.

   Hastanemiz Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ezgi GÜN SOYTÜRK, kabızlık ve karın ağrısı şikayetiyle başvuran 6 yaşında A.S.K isimli kız hastada, yapılan değerlendirmeler sonucunda karın içinde pelvik bölgede kistik kitle saptanması üzerine laparoskopik yöntemle kitleyi başarılı bir şekilde çıkarmıştır.

       Hasta ilk başvurusunda pediatri bölümünce değerlendirilmiş ve yatırılarak kabızlık tedavisi verilmiş ancak tüm müdahalelere rağmen gaita çıkışı sağlanamaması, karın ağrısının artarak devam etmesi üzerine yapılan görüntüleme yöntemlerinde adneksiyel kistik kitle saptanmış ve Çocuk Cerrahisi bölümüne konsülte edilmiştir.

       Pediatri ve Çocuk Cerrahisi bölümlerince ameliyat öncesi ileri tetkikleri yapılan hastanın, acil cerrahi bulguları gelişmesi üzerine hemen ameliyata alınmıştır. Yaklaşık 1,5 saat süren ameliyatta pelvik bölgeyi tamamen dolduran yaklaşık 9×10 cm lik, pür kistik olmayan, 720 derece torsiyonun eşlik ettiği,  sol adneksiyel kitle lezyonuyla karşılaşılmıştır. Hastanın salpinksi de nekroze görünümde olduğundan hastaya laparoskopik sol salpingooferektomi yapılmıştır. Minimal invaziv yöntemle ameliyatı gerçekleşen hastamızın kitlesi endobag denilen bir torba içinde göbekten çıkarılmış olduğundan karnında kesi izi bulunmamakta olup karın içinde cerrahi sınırları temizdir. İleride sezeryan gibi geçirmesi olası cerrahi sayıları için bu durum büyük bir avantaj sağlamıştır.

     Ameliyat sonrası Çocuk Cerrahisi servisinde izlenen hasta, genel durumu iyi seyretmiş olup şifa ile taburcu olmuştur. Bağırsaklar üzerine olan kitle basısı da ortadan kalkan hastanın kabızlık ve ağrı şikayeti de tamamen ortadan kaybolmuştur.

     Bu ameliyat gerek laparoskopik yöntemle çocukta yapılmış olması, gerekse acil koşullarda sevk edilemeyip Muş Devlet Hastanesinde ilk kez başarılı şekilde yapılmış olması nedeniyle önem arz etmektedir. Daha az ağrı, daha kısa süreli hastanede yatış, daha az karın içi yapışıklık riski, daha çabuk iyileşme için uygun bir yöntemdir. Başta Çocuk Cerrahisi Uzmanımız Op.Dr. Ezgi GÜN SOYTÜRK olmak üzere emeği geçen tüm personellerimize teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim.

 

Uz. Dr. Gürkan DANIŞAN

                                                                                                                             Başhekim

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://musdh.gov.tr/hastanemizde-cocuk-hastada-karin-ici-kitle-operasyonu-ilk-kez-laporoskopik-yontemle-basari-ile-yapilmistir/

Önceki yazıyı okuyun:
Hastanemizde Bir İlk Daha

Hastanemiz Beyin Cerrahisi uzmanları Op. Dr. Hakan MİLLET ve Op. Dr. Çiğdem ERDİN PEHLİVAN bir yenidoğan hastamıza, doğumu takiben ilk...

Kapat