Muş Devlet Hastanesi ‘nde ilk kez paratiroid tümörü ameliyatı yapıldı.

 

       Endokrinoloji ve Metabolizma Hatalıkları Uzmanı Dr Mehmet Sercan Ertürk ‘’ Hastamız yaygın kemik ve eklem ağrısı ile başvurdu hastamızda hiperparatiroidi olarak adlandırdığımız,paratiroid bezlerin fazla çalışmasına bağlı ortaya çıkan klinik tabloyu tespit ettik. Paratiroid bezlerinin fazla çalıştığı durumlarda kemikten kalsiyum çekilmekte ve  bu da kemikte kırılmalar, ağrılar, böbrekte taş,  kalp hastalıkları ve hipertansiyon yol açabilmektedir. Yine kalsiyum yüksekliği, santral sinir sisteminde depresyona, uyku bozukluklarına ve kabızlık, bağırsakta şişkinliklere sebeb olabilmektedir.’’dedi.

     Bu ameliyatı Muş devlet hastanesinde ilk kez gerçekleştiren Op.Dr Bahattin Bayar ise ‘’ Paratiroid adenomuna biyokimyasal testlerle tanı konulduktan sonra ultrasonografi ve/veya sintigrafi ile tek bir paratiroid bezinde adenom  olduğu gösterilebilirse ufak bir cilt kesisi  yaparak sadece o paratiroid bezine yönelik bir cerrahi girişim yapabilmekteyiz.Hastamızın ameliyatını da mikroinvaziv yöntemle başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş bulunmaktayız. ‘’ diye belirtti.

    

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://musdh.gov.tr/mus-devlet-hastanesi-nde-ilk-kez-paratiroid-tumoru-ameliyati-yapildi/

Önceki yazıyı okuyun:
Endokrinoloji Doktorumuz Uzm. Dr. Mehmet Sercan ERTÜRK

Hastanemiz Doktorlarından Uzm.Dr. Mehmet Sercan ERTÜRK 'ÜN Hasta Muayenesinden görüntüler.         Hastanemizde Endokrinoloji ve Metabolizma hastalıkları uzmanı,...

Kapat