RÖNTGEN

RÖNTGEN BİRİMİ

Röntgen birimimizde 3 adet röntgen çekim odası ve bu odalarda DR (dijitalize röntgen) özelliğine sahip Röntgen cihazları mevcut olup bir tanesi Acil Röntgen, iki tanesi Poliklinik Röntgen tetkikleri çekilmektedir.

     Acil Servis hekimleri tarafından yapılan tetkik istemi yapılan hasta bekletilmeden çekim odasına alınarak tetkiki gerçekleştirilir. Görüntüler aynı anda Acil Servise ve tüm kliniklere PACS sistemi gönderilmektedir. Acil Röntgen çekim odamız 24 saat aralıksız hizmet vermektedir.

    Polikliniklerden hekimlerimiz tarafından röntgen istemi yapılan hastalarımız röntgen birimimize başvurduktan en geç 20 dk. sonra çekim odasına alınarak tetkikleri gerçekleştirilir. Tetkik görüntüleri PACS sistemi ile aynı anda tüm hekimlere sistem üzerinde ulaşmaktadır. Poliklinik Röntgen dahilinde IVP tetkiki istemleri de seri şekilde gerçekleştirilmekte ve Radyoloji Uzmanlarımız tarafından aynı gün raporlanmaktadır. Poliklinik Röntgen çekim odalarımız  mesai saatleri içerisinde aralıksız hizmet vermektedirler.

    Ayrıca iki adet portable röntgen cihazı mevcuttur. Bu cihazlarımız hastanemizde bulunan Genel, Anestezi, Koroner, Çocuk, Yenidoğan ve Palyatif yoğun bakımdaki hastaların çekimleri röntgen teknisyenleri tarafından gerekli her durumda 24 saat portable röntgen (yatak başı çekim) hizmeti verilmektedir
     Mesleğinde uzman Radyoloji Hekimleri ve eğitimli Radyoloji Teknisyenleri ile aylık ortalama 20.000 röntgen tetkiki gerçekleştirmekteyiz. Tüm birimlerimizde sonuç bekleme süreleri tamamen ortadan kaldırılmış olup gerekli hallerde tetkik sonuçları hastalarımıza CD formatında teslim edilir. Ayrıca PACS  uygulaması ile tüm hekimlerimizin hastane dışından da tetkik görüntülerine 24 saat ulaşımı sağlanmaktadır.

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://musdh.gov.tr/rontgen/